Čiurlionio paveikslų, kuriuos reikia žinoti kiekvienam

ciurlionis-reprodukcijos

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – Lietuvoje ir užsienyje pripažintas XIX a. kompozitorius ir dailininkas. Per savo trumpus 35 gyvenimo metus, menininkas paliko daugybę itin vertingų dailės ir muzikos kūrinių, kurie mus žavi dar ir šiandien. Čia jus kviečiame susipažinti su svarbiausiais Čiurlionio dailės kūriniais, kurie padarė labai didelę įtaką šiuolaikiniams tapytojams. Visų šių kūrinių reprodukcijas rasite Luaxrt galėrijoje.

  1. Ramybė (1905)

Paveikslas priskiriamas ankstyvajai Čiurlionio tapybai. Paveikslas atsiriboja nuo triukšmo ir judėjimo, jaučiame tylą ir iš gamtos sklindančią ramybę.

ciurlionis-ramybe-reprodukcija

  1. Rex (1904)

Triptikas. Čia susiduriame su labai apibendrintu Visatos valdovo įvaizdžiu. M. K. Čiurlionį domina žmogaus dvasinis pasaulis – visata, dieviškosios darnos idėja.

ciurlionis-rex-reprodukcija

  1. Tiesa (1905)

Svarbiausias „Tiesoje” yra šviesos simbolis – deganti žvakė rankoje. Link jos skrendantys angelėliai  apdega sparnus ir krinta žemyn. Tai lyg simobolis viską išgryninančios ir apšviečiančios tiesos.

ciurlionis-tiesa-reprodukcija

  1. Pasaulio sutvėrimas (1905)

13 paveikslų ciklas. Kosmologijos tema labai domino Čiurlionį – jis domėjosi senovės Rytų religijomis – indų, egiptiečių, semitų ir kt., skaitė Bibliją.

ciurlionis-pasaulio-sutverimas

  1. Bičiulystė (1906/7)

Paveikslas buvo nutapytas ir padovanotas  Bronislavai Volmanienei, kaip draugystės ženklas. Bičiulystė/draugystė – tai lyg šviesa, kurią žmogus spinduliuoja ir suteikia kitam žmogui.

ciurlionis-biciulyste-reprodukcija

  1. Zodiakas (1906/7)

12 paveikslų ciklas. Astronomija ir kosmologija labai domino Čiurlionį. Kelionių metu menininkas mėgdavo stebėti dangų ir žvaigždes, skaitydavo astronomų veikalus. Visi zodiako ženklai, saulės judėjimas dangaus skliautu ir žvaigždžių padėtis ir pavaizduota šiame cikle.

ciurlionis-skorpionas-reprodukcija

  1. Pasaka (1907)

Triptikas. Čiurlionio kūryboje randame daug simbolių ir siužetų atėjusių iš pasakų ir tautosakos. Čia randame mistinių praeities karalių, Lietuvos pagoniškosios istorijos pėdsakų.

ciurlionis-pasaka-reprodukcija

  1. Sonata Nr. 5 (Jūros sonata) (1908)

Jūros sonatoje nutapytos trys jūros būsenos. Allegro matome žaismingas bangeles, Andante – paslaptingą laivelį, o Finale – audringa jūra, kurioje aiškiai galime įžvelgti menininko monogramą.

ciurlionis-juros-sonata-reprodukcija

  1. Sonata Nr. 7 (Piramidžių sonata) (1909)

Labai dekoratyvūs paveikslai. Tirštas, sodrus temperos sluoksnis čia derinamas su ažūrinėmis detalėmis, lengvais horinzontaliais potėpiais.

ciurlionis-piramidziu-sonata

  1. Pasaka (Karalių pasaka) (1909)

Paslaptinga nakties gamta, kosminė begalybė, dabarties ir praeities sąnkirta, pasakiška karalių bei pilių reikšmė, liaudies kultūros ir mitologijos simbolizmas.

Ir tai tik labai maža dalis M. K. Čiurlionio paveikslų su kuriais jus supažindinome. Pratęskite meno pažinimo kelionę Luxart virtualioje galerijoje!

ciurlionis-karaliu-pasaka-reprodukcija

Aš esu pasiryžęs visus savo buvusius ir būsimus darbus skirti Lietuvai.” (M.K.Č.)