Gėlių magija. Slapti ženklai dailininkų paveiksluose

jan-van-huysum-reprodukcijos

Simbolis (gr. symbolon – sutartinis ženklas) – ženklas, turintis visuomenei suprantamą abstrakčios sąvokos, idėjos reikšmę, keliantis daug asociacijų. Bene populiariausias simbolis, kurį galime išvysti dailininkų paveiksluose ir reprodukcijose yra gėlė.

Gamtoje gėlės turi vienintelį uždavinį – reprodukcijos. Ryškiomis spalvomis ir kvapais jos traukia vabzdžius, kurie užtikrina augalo paplitimą ir rūšies išlikimą, bet kodėl gėlės taip patinka žmonėms? Spėjimų yra įvairių – vieni mokslininkai teigia, kad mums gėlės taip patinka dėl galimų asociacijų su vaisiais, kiti teigia jog mus traukia jų simetriškos formos ir harmonija. Kad ir kaip bebūtų, gėlės dailininkų tapybos darbuose užima ypatingą vietą.

Per meno istorijos šimtmečius, gėlėms buvo priskirta daug reikšmių, bėgant laikui jos keitėsi. Nepaisant to, svarbiausios asociacijos lieka šimtmečiais nepakitę.

Baltos lelijos

Baltos lelijos yra svarbus Krikščionybės simbolis, siejamas su Marija. Paveiksluose, vaizduojančiuose Angelo Gabrieliaus apsireiškimą Marijai, beveik visada atrasite baltų lelijų. Čia jos simbolizuoja nekaltumą, skaistumą ir tyrumą.

Rožės

Tai daugelio mėgstamos gėlės. Kiekviena rožės spalva turi skirtingas prasmes. Delikačios baltos spalvos rožės visose kultūrose simbolizuoja nekaltumą ir tyrumą, būtent todėl jos tokios populiarios vestuvių puokštėse. Raudonos rožės dažnai siejamos su aistringa, visas kliūtis įveikiančia meile. Rožinė spalva siejama su džiaugsmu ir padėka, o geltona – draugyste ir rūpesčiu.

Vincent-van-gogh-reprodukcijos

Aguona

Užmaršties, miego, sapnų ir taikos simbolis. Dažnai matomos laidotuvių, atsisveikinimo scenose, naudojamas, kaip prisiminimo, amžino atminimo ženklas.

eurika-urbonaviciute-reprodukcijos-aguonos

Chrizantema

Išvertus iš graikų kalbos, chrysos – auksas, anthemion – gėlė. Taigi, tai ne bet kokios, o auksinės gėlės.  Azijoje jos simbolizuoja ilgą gyvenimą, o Europoje buvo tikima, kad tai puiki apsauga nuo piktų dvasių, todėl yra prigijęs paprotys jas dėti kapuose.

Ramunė

Vaikystės, gyvybingumo ir nekaltumo simbolis.

sigitas-mickevicius-baltgalve-ramune

Orchidėja

Ši gėlė yra laikoma prabangos, elegancijos ir rafinuotumo simboliu.

Henri-rousseau-orchids

Žibuoklė

Ypatinga – violetinė spalva, kuri turi tiek raudonos, tiek mėlynos atspalvių, šiai gėlei suteikia keletą reikšmių. Tai yra simbolis – aristokratijos, kilmės, bet kartu ir taikos, nuolankumo ir nepriklausomybės.

arunas-miliukas-reprodukcijos-zibuciu

Kaip matome, gėlės gali turėti netikėtų simbolinių reikšmių. Pasižvalgykite po Lietuvos tapytojų paveikslus su gėlėmis ir atraskite naujas interpretacijas:

Onutė Juškienė Ramybė
Arūnas Rutkus Pievų fėja
Sigitas Mickevičius Braškynas
Sigitas Mickevičius Lotoso taurė
Andrius Miežis Tu ne tokia kaip visos