Suprasti meną. Skanūs simboliai dailininkų paveiksluose

sigitas-mickevicius-braskynas

Maistas ir menas nuo seno buvo neatsiejamos temos. Dailininkų paveiksluose vaizduojami maisto produktai gali labai daug papasakoti apie mūsų pačių kasdienybę, pomėgius, gyvenimo būdą ar įpročius. Ir vis tik, maisto produktai paveiksluose dažnai turi ne tik pasigėrėjimo, estetinę reikšmę, bet yra naudojami kaip simboliai ir motyvai papasakoti tam tikrai istorijai ar perteikti nuotaikai ir emocijai.
Kartais bežiūrint į dailininko paveikslą iškyla klausimų dėl objektų ir simbolių reikšmių, kyla diskusijų dėl skirtingų interpretacijų. Juk menas tuo ir nuostabus, kad tas pats meno kūrinys kiekvienam leidžia išgyventi skirtingas emocijas ir patirtis. Čia norime jus supažindinti su dažniausiai sutinkamais simboliais ir jų reikšmėmis tapybos darbuose.

Vaisiai
Tai dažniausiai sutinkami objektai natiurmortuose. Vaisiai savo gyvybingumu leidžia menininkui įlieti į paveikslą daugiau spalvų ir tekstūrų, o taip pat ir suteikti įvairesnių prasmių ir simbolizmo.
Krikščioniškoje tradicijoje obuolys simbolizuoja gėrio ir blogio pažinimą, intymumą ir yra puikiai žinomas iš Šventojo Rašto istorijos. Tuo tarpu baltiškojoje mitologijoje obuolys yra laikomas gyvenimo, meilės, vaisingumo ir grožio simboliu.
Vynuogės yra geismo, malonumo, troškimo simbolis kylantis iš senovės romėnų mitų apie vyno ir linksmybių dievą Backhas, o Graikijoje iš Dioniso.
Granato vaisių simbolinė reikšmė kyla iš mitų apie senovės Graikijos deivę Persefonę. Šis daug vitaminų turintis vaisius yra siejamas su pavasariu, atgimimu, vaisingumu ir grožiu.
Alyvuogės yra palaiminimo ir klestėjimo simbolis, žymintis džiaugsmą. Tuo pačiu reiškia bičiulystę ir išmintį.

dama-su-serbentais-sigitas-mickevicius

Žuvis
Žuvis dažnai simbolizuoja turtingumą ir gerovę. Krikščioniškojoje tradicijoje žuvis yra traktuojama kaip vaisingumo, nemirtingumo bei atgimimo ženklas. Daugelyje pasaulio tautų žuvys yra siejamos su vandeniu ir reiškia gyvybę.
Austrės dažnai yra prabangos ar vaisingumo simbolis, o perlai, kilę iš austrių, simbolizuoja grynumą ir tobulumą.

ciurlionis-zodiakas-zuvis-reprodukcija

Mėsa, patiekti gyvūnai
Medžioklės trofėjų, maistui paruoštų gyvūnų vaizdavimas mene išpopuliarėjo XVII a., kai medžioklė tapo prieinama ne  tik aristokratams. Tokie gyvūnai gali atskleisti tam tikrų regionų kulinarines tradicijas arba, gali būti ir kaip tuštybės simbolis.
Bandydami interpretuoti dailininko paveikslą atkreipkite dėmesį ir į aplinką, kurioje objektai nutapyti. Kokios spalvos dominuoja? Ką jos galėtų reikšti? Šalia maisto produktų dažnai galime išvysti ir daugiau objektų – gėlių, vabalų, žvakių, papuošalų, atkreipkite dėmesį į indus ir stalo serviravimą – visos mažos smulkmenos gali jums papasakoti ir atskleisti visiškai kitokias paveikslo reikšmes.

medziotojai-sniege-bruegel-reprodukcija

Peržvelkite šias reprodukcijas ir atraskite paslėptas simbolių ir ženklų reikšmes:

Jolita Vaitkutė darbai
Sigitas Mickevičius Dama su Serbentais
Živilė Rudzikaitė-Matuzonienė Sūris
Živilė Rudzikaitė-Matuzonienė Rytas II
Indra Grušaitė Auksinis vaizdelis
Indra Grušaitė Eldorado
Eurika Urbonavičiūtė Idilė
Eurika Urbonavičiūtė Natiurmortas pagalvėlė
Alma Karalevičienė Vyšnios
Algis Kriščiūnas Tasting The Summer